Punkt Interwencji Kryzysowej zajmuje się osobami i rodzinami w kryzysie lub stanie przedkryzysowym poprzez
- udzielanie pomocy psychologicznej, prawnej oraz doradztwa pedagogicznego w następujących sytuacjach:
- problemów rodzinnych
- przemocy w rodzinie
- kryzysów w związkach
- napadu, gwałtu
- wypadków komunikacyjnych, katastrof, pożarów
- utraty osobistej
- kryzysów rozwoju osobistego
- kryzysów uzależnień
- kontakt drogą telefoniczną, osobisty lub e-mailem
- w przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa lub doświadczanego kryzysu u osób i rodzin z Poznania udzielamy krótkoterminowego schronienia w Hostelu Interwencji Kryzysowej MCIK
- dla osób doświadczających przemocy w rodzinie oferujemy pomoc w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie MCIK (niezależnie od dotychczasowego miejsca zamieszkania)
- współpracę ze służbami miejskimi (policja, straż pożarna, straż miejska, pogotowie ratunkowe) oraz instytucjami i organizacjami działającymi w obszarze pomocy społecznej
- interwencje wyjazdowe do ofiar wypadków, katastrof i innych zdarzeń losowych na wezwanie straży pożarnej, policji
- współpracę z Zespołem Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Miasta Poznania, udział w ćwiczeniach epizodyczno-zgrywających
- udzielana pomoc jest bezpłatna
Dodatkowo w każdy poniedziałek od godz. 14:00 – 18:00 pomocy informacyjnej dla poszkodowanych w wyniku przestępstw udzielają policjanci z Komendy Miejskiej oraz Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu w zakresie:
- procedury: Niebieskiej Karty
- programu: Dziecko Pod Parasolem Prawa
- zasad prowadzenia interwencji policji w sytuacji przemocy domowej
- praw przysługujących ofiarom przemocy
Na wezwanie straży pożarnej, policji wyjeżdżamy na interwencje do osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, katastrofach i innych zdarzeniach losowych udzielając pomocy psychologicznej w sytuacji traumatycznych przeżyć.
Punkt Interwencji Kryzysowej
ul. Niedziałkowskiego 30
61-578 Poznań
tel. 061 835 48 65, 061 835 48 66 - całodobowo
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Siedziba PIK mieści się w zabytkowym budynku dawnego Szpitala Świętego Łazarza z 1751 roku, w samym centrum miasta, w bliskiej odległości od dworca kolejowego i autobusowego, przy skrzyżowaniu ulic Niedziałkowskiego/Górna Wilda.